روش صحیح شست و شوی فرش

روش صحیح شست و شوی فرش

شست و شوی فرش و موکت اولین کاری است که خانم های خانه دار برای نظافت منزل و خانه تکانی در اواخر اسفند در نظر دارند که انجام بدهند. ولی شستن فرش نکاتی دارد که اگر آن ها را رعایت نکنید باعث می شود که پس از خشک شدن فرش و انداختن آن در منزل متوجه شوید که رنگ و روی فرشتان از بین رفته یا لکه ها هنوز روی فرشتان باقی مانده است.

غبارگیری ( مرحله قبل از شستن فرش )

این کار برای از بین آلودگی ها و غبار هایی است که در طی سال بر روی فرش جمع شده اند. غبارگیری حتما باید انجام شود چون در هنگام شست و شو گرد و غبار در ته گره های فرش جایی که محل تماس گره با تار و پود است باقی می مانده خوب تمیز نمی شود و باعث پوسیدگی فرش می شود.غبار گیری به در روش معمولی و مکانیکی انجام می شود.

غبار گیری به روش معمولی:

در غبارگیری معمولی ابتدا فرش را می تکانند و با چوب بر پشت قالی می کوبند تا گرد و خاک آن خارج شود. سپس با جارویی زبر (همان جاروهای چوبی که در منزل همه موجود است) آن را جارو می کنند. این کار نباید موجب گسیختگی تار و پود قالی شود و به بافت آن لطمه بزند کوبیدن فرش بر زمین از جمله کارهای نادرستی است که جهت تمیز کردن آن به کار می رود.اگر تکاندن فرش برایتان مقدور نیست از جارو برقی با دور تند استفاده کنید.

غبار گیری به روش مکانیکی:

این روش فقط مخصوص کارخانجات شست و شوی فرش است و با توجه به کیفیت فرش انجام می شود و در منزل نمی شود انجام داد.

نکته :برای این که بفهمید فرشتان رنگ پس می دهد یا ن یک دستمال سفید رنگ را که با آب گرم مرطوب کرده اید به قسمت های پرز دار فرش بکشید اگر دستمال رنگی شد فرش رنگ پس می دهد.

فرش های ماشینی معمولا رنگ پس نمی دهند ولی فرش های دستباف به دلیل کیفیت های متفاوت ممکن است رنگ پس دهند

اکثرا فرش هایی که رنگ تیره ای دارند رنگ پس می دهند مثل سرمه ای ، مشکی ،آبی .

شست و شوی فرش

زمینی که روی آن فرش می شورید بهتر است سخت یا سیمانی و موزاییکی باشد و کمی شیب داشته باشد از آب با درجه حرارت معمولی استفاده کنید

از آب گرم برای شستن فرش دست باف و ماشینی استفاده نکنید

از مواد پاک کننده قلیایی ( اسیدی ) برای شستن فرشتان استفاده نکنید بلکه از شوینده های معمولی مثل تاید مناسب برای شست و شوی دستی ،شامپو فرش ،مایع ظرفشویی یا پودر صابون استفاده کنید.

اگر از تاید استفاده می کنید آن را در کمی آب حل کنید

هرگز از پودر های قوی که دانه های آبی در ان ها هستند برای شست و شوی فرش استفاده نکنید

هنگامی که فرش را غبار گیری کردید آن را روی زمین پهن کنید و آب را روی فرش باز کنید تا فرش دقایقی کاملا خیس بخورد.

فرش های دست باف و فرش هایی که رنگ پس می دهند را از قبل خیس نکنید

وقتی فرش تان خیس خورد به وسیله فرچه های کوچک به آرامی با ماده شوینده فرش تان را بشورید.

هنگامی که شستو شوی فرش تمام شد و همه ی قسمت های فرش را شستید باید فرش را آب گیری کنید.

به وسیله ی پارو کاملا آب فرش را خارج کنید.

وقتی کاملا فرش را آب گرفتید و آب زلالی از فرش خارج شد نشان دهنده این است که فرش شما کاملا تمیز شده است و باید فرش را جمع کنید تا خشک شود.

فرش را لوله کنید و آن را روی سطح شیب داری قرار دهید تا آب فرش بیرون بیاید.

در این مرحله دقت کنید چون اگر آب داخل فرش باقی بماند باعث می شود فرش زرد شود و بوی نم بگیرد

بعد از یکی دو ساعت که آب فرش خارج شد باید فرش را باز کنید و از جایی آویزان کنید تا در معرض هوای مستقیم قرار گیرد.

پس از خشک شدن فرش آن را با جاروی چوبی یا برس سر به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا

تمام طرح های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا و شکیل تر و تمیز دیده شود.

جارو برقی چون به صورت رفت و برگشت روی فرش کشیده می شود خواب فرش را به هم زده و از زیبایی آن می کاهد

اگر فرصت شستن فرش را ندارید و فقط قسمتی از فرش کثیف شده است می توانید از شامپو فرش به جای مراحل بالا استفاده کنید.به صورت زیر:

یک لیتر آب و دو فنجان شامپو فرش را درون ظرفی ریخته و خوب هم بزنید تا کف کند.

کف شامپو فرش را با یک تور یا اسفنج روی فرش بمالید. حرکت اسفنج بر روی فرش باید به آرامی صورت پذیرد؛ (زیرا فقط پرز فرش شما کثیف شده) است.

روی قسمت هایی که شامپو فرش کشیده اید نباید راه بروید و دست بکشید.

بعد از نیم ساعت با یک دستمال تمیز کف شامپو فرش را از فرش بردارید ( این کار را در جهت خواب فرش انجام دهید )در آخر روی فرش را جارو بکشید.

نکاتی در مورد شست و شوی صحیح و درست فرش و موکت در منزلادامه مطلب 0 نظرات

مناسب ترین فرش مخصوص ابعاد منزل شما

مناسب ترین فرش مخصوص ابعاد منزل شما

خرید فرش یکی از خریدهای اساسی برای دکوراسیون منزل است که نیازمند رعایت قوانین خاصی است، هنگام خرید فرش فقط به زیبایی آن توجه نکنید بلکه فرش باید متناسب با متراژ منزل و هماهنگ با دکوراسیون آن باشد. اگر برای خانه نقلی تان قصد خرید فرش دارید بهتر است راهنمای زیر را مطالعه کنید زیرا خرید فرش برای خانه های کوچک کمی سخت تر است.

نکات خرید فرش برای خانه کوچک

در انتخاب طرح و رنگ فرش سلیقه تمام اعضای خانواده را در نظر بگیرید همچنین باید به رنگ دکوراسیون منزل تان هم دقت کنید و متناسب با آن رنگ فرش تان را انتخاب کنید. برای خانه های کوچک و نقلی فرش های بسیار تیره رنگ مناسب نیستند و میتوانید با انتخاب فرش رنگ روشن فضای خانه را بزرگتر و دلباز تر جلوه دهید.

لازم نیست همه جای خانه را با فرش بپوشانید، برای هر قسمت از خانه یک فرش متناسب پهن کنید و باقی قسمت ها را خالی بگذارید، پوشاندن خانه با فرش و موکت دیگر قدیمی شده است.

راهنمای خرید فرش مناسب

برای خانه های کوچک فرش های گرد نیز گزینه مناسبی هستند، فرش های گرد را باید طوری پهن کنید که هیچکدام از وسایل منزل روی آن ها قرار نگیرند حتی پایه های جلویی مبل. فرش های گرد نمای مدرنی به دکوراسیون منزل میبخشند و از شلوغی در دکوراسیون جلوگیری میکنند سعی کنید فرش های گرد را در نقاط کانونی منزل پهن کنید.

مدل فرش گرد برای دکوراسیون های مدرن

برای اتاق خواب های کوچک لازم نیست کل اتاق را با فرش بپوشانید یک فرش گرد کوچک برای پایین تخت خواب کافی است، فرش کردن کل اتاق خواب ایده ای قدیمی است که دیگر چندان طرفدار ندارد.

برای راهرو از فرش های باریک استفاده کنید اینگونه فرش ها حس دعوت کنندگی را در فضا ایجاد میکنند و نمای جالبی به راهرو میدهند.

فاصله فرش از دیوار در دکوراسیون منزل

یکی از مهمترین نکات در اندازه فرش مناسب آن است که در حد اماکن، فاصله فرش با کناره های دیوار حدود ۴۵ سانتی متر فاصله داشته باشد؛‌ اما اگر خانه شما آنقدر بزرگ نیست این اندازه را به حداقل ۲۰ سانتی متر برسانید. این کار می تواند در بهتر و بیشتر شدن جلوه کفپوش ها هم تاثیرگذار باشد.

چیدمان فرش مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب

انتخاب اندازه فرش مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب هم از بزرگ ترین معضلات افراد است! در این راستا باید گفت که فرشی مناسب دکوراسیون اتاق خواب است که حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر از تخت بزرگ تر باشد. باید این را هم گفت که این قانون در شرایط مختلف می تواند تغییر کند به گونه ای که برای تخت خواب یک نفره حدود ۳۰ سانتی متر و برای تخت خواب های دونفره بزرگ همان ۴۵ سانتی متر مناسب هستند. اگر هم تصمیم به استفاده از فرش های کوچک و قالیچه ها دارید بهتر است که آنها را در پایین تخت خواب قرار دهید.

ادامه مطلب 0 نظرات

جذاب ترین فرش مخصوص منزل شما

جذاب ترین فرش مخصوص منزل شما

در دکوراسیون خانه های ایرانی استفاده از فرش مناسب دارای اهمیتی بسیار بالایی می باشد که انتخاب درست فرش می تواند تناسب و زیبایی فوق العاده ای را به خانه و دکوراسیون ارائه کند. از نکات مهم در انتخاب یک فرش مناسب در دکوراسیون ، انتخاب یک فرش با سایز و رنگبندی مناسب نسبت به دکوراسیون و مبلمان خانه می باشد که در این مقاله به نحوه انتخاب درست سایز و رنگ مناسب فرش برای دکوراسیون می پردازیم تا شما با رعایت این نکات بتوانید بهترین فرش را چه از لحاظ رنگ و چه از لحاظ سایز برای دکوراسیون خانه انتخاب نمایید. ضمناً برای فرش ماشینی و فرش دست بافت تفاوتی برای انتخاب در سایز آن وجود ندارد .

نکات در انتخاب سایز مناسب فرش در دکوراسیون :

همانطور که می دانید از نکات مهم در انتخاب فرش مناسب در دکوراسیون سایزبندی فرش و مقدار اشغال کردن مساحت فرش در محیط قرارگیری فرش می باشد ، که این مورد در اکثر موارد توسط مردم با اشتباه همراه بوده و بسیاری از افراد ، فرش را خریداری کرده و بعد از خرید فرش مشاهده می کنند سایز فرش بسیار بزرگ و نامناسب است و مشاهده می شود که آنها خرید ناموفق فرش را داشته اند و حال به دنبال خرید موفق فرش با سایز مناسب دکوراسیون خانه خواهند بود. انتخاب سایز فرش برای انواع پذیرایی ها ، اتاق خواب و همچنین میز غذا خوری متفاوت است که در ادامه به آن می پردازیم.

سایز مناسب فرش در دکوراسیون پذیرایی :

محیط های پذیرایی به چهار دسته تقسیم می شوند که انتخاب فرش مناسب در اندازه و سایز مناسبی برای هر محیط متفاوت می باشد. اندازه های مختلف محیط پذیرایی شامل کوچک ، بزرگ ، گسترده و محیط بزرگ می باشد که به بررسی تک تک آنها می پردایم.

۱. فرش مناسب پذیرایی خانه با محیط کوچک تا متوسط :

برای پذیرای با محیط های کوچک تا متوسط ، انتخاب فرش با سایز بزرگ که دارای رنگ متناسب با مبل می باشد انتخابی صحیح برای دکوراسیون منزلتان خواهد بود. البته باید اشاره داشت که بزرگی فرش نباید زیاد و بیش از حد باشد و باید انتخاب سایز فرش به گونه ای باشد که کمی از صندلی و همچنین پشت کاناپه در قسمت بیرونی از لبه ی فرش قرار داده بشود . توجه داشته باشید از اشتباهات رایج انتخاب فرش در اندازه اتاق یا محیط مورد نظر می باشد که برای درک بهتر آن می توان با یک مثال بیان داشت که یک فرش ۲۴ متری در یک اتاق با مساحت ۲۴ متر انتخابی کاملا اشتباه است ، زیرا سایزبندی فرش و مساحت اتاق یکی می باشد. البته بر روی فرش می توان وسایل دکوری مانند : مجسمه ، میز تلویزیون و همچنین گلدان ها را قرار داد .

۲. سایز مناسب فرش در محیط های بزرگ خانه :

در محیط های بزرگ نیز مانند محیط پذیرایی کوچک ، استفاده از فرش بزرگ  (البته نه بسیار بزرگ) ، انتخابی مناسب و صحیح خواهد بود. درمحیط های بزرگ خانه سایز فرش خریداری شده باید به گونه ای باشد که پایه ی جلویی مبل که لبه های آن می باشد بر روی لبه فرش قرار بگیرد. قرار گرفتن لبه پایه جلویی مبل بر روی لبه فرش باعث می شود که بین فرش و مبل یک پیوند ایجاد شود و از جابجا شدن فرش و گیر کردن پا به لبه فرش نیز جلوگیری شود و از همه مهمتر فرش قرار داده شده ، زیبایی فوق العاده ای را نیز می تواند به دکوراسیون خانه بدهد .

۳. سایزبندی مناسب فرش در پذیرایی با محیط بزرگ :

در محیط های پذیرایی در اندازه بزرگ بهتر است فرشی در سایزبندی بزرگ انتخاب شود ، سایز فرش باید به صورتی باشد که مبلمان خانه به صورت کامل بر روی فرش قرار داده شود. البته باید فرش به گونه ای انتخاب شود که جای راه رفتن در قسمت های بیرونی آن نیز قرار داده شده باشد. پس فرش در محیط پذیرایی بزرگ خانه نباید در اندازه اتاق انتخاب شود و باید دارای اندازه ای مناسب جهت قرار دادن مبل ها بر روی آن به همراه جای راه رفتن مناسب در خارج از فرش باشد.

۴. پذیرایی گسترده و دراز خانه :

در خانه هایی که دارای پذیرایی گسترده و دراز می باشند ، فرشی که بتواند طول همه کاناپه را به همراه قسمتی اضافی در خود قرار بدهد ، بهترین سایز در انتخاب فرش برای شما خواهد بود. در ادامه هم باید بیان داشت ، توجه داشته باشید که باید فرش زیر کاناپه قرار داده بشود .

سایزبندی مناسب فرش اتاق خواب :

اتاق خواب ها به دو دسته اتاق خواب اصلی که عموما برای زن و شوهر بوده و اتاق بچه که برای برای کودک یا نوزاد می باشد تقسیم می شود ، که انتخاب سایز فرش نیز در این دو دسته اتاق خواب نیز متفاوت می باشد.

در صورتی که شما قصد خرید فرش اتاق خواب در طرح های مختلفی را پیدا کرده اید بدون شک برای شما یک مکان برای خرید فرش اتاق خواب با قیمت ارزان و طرح های متوع مناسب خواهد بود.

ما با وارد شدن به این قسمت برای خرید فرش اتاق خواب می توانید طرح های متنوع ما را مشاهده کرده و اقدام به خرید کنید.

۱- اتاق خواب اصلی :

برای انتخاب و خرید فرش مناسب برای اتاق خواب اصلی ، فرش باید از سمت جلوی پاتختی آغاز شده و فرش حداقل تا پنجاه سانتی متر تا خارج از تخت ادامه پیدا کند که شما می توانید با توجه به اندازه تختی که دارید فرش مناسب را برای اتاق خواب اصلی منزلتان انتخاب نمایید.

۲- سایزبندی مناسب فرش اتاق خواب نوزاد :

برای انتخاب و خرید فرش اتاق خواب نوزاد با سایزبندی مناسب بهتر است که از یک فرش کوچک گرد استفاده شود و قرار دادن فرش نیز به گونه ای باشد که فرش یک نقطه اصلی را در اتاق ایجاد نماید و چیدمان وسایلی مانند تخت و کمد در کنار آن باشد.

۳- فرش اتاق خواب کودک :

در صورتی که شما میخواهید برای کودک پسر یا دختر خود فرش خریداری کنید

بدون شک باید این فرش دارای طرح های کودکانه باشد و همچنین باید بافت آن بدون حساسیت بوده

تا به کودک شما ضرری رسانده نشود.

فرش های کودک باید طراحی شلوغی داشته باشند که زود کثیف نشوند و نیاز به شستوشوی زیادی نیز نداشته باشند.

در صورتی که شما قصد خرید فرش کودک دارید می توانید واردی لینک شده و تنوع طرح های ما و همچنین قیمت های بسیار مناسب ما را مشاهده کنید.

سایزبندی فرش مناسب برای اتاق غذاخوری :

در انتخاب فرش مناسب در اتاق غذا خوری باید این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که میز و همچنین صندلی باید به گونه ای بر روی فرش قرار داده بشود که دارای فضای مناسب و کافی ای برای هنگام نشستن بر روی صندلی که از داخل میز خارج خواهد شد باشد. برای راحتر کردن این موضوع و انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق غذا خوری شما می توانید صندلی ها را داخل میز قرار داده و فرشی که دارای سایز حداقل پنجاه سانتی متر بیشتر از پیرامون پایه های عقبی صندلی های غذا خوریتان باشد را انتخاب کرده و خریداری فرش مورد نظرتان را انجام دهید.

انتخاب و خرید فرش سایز بزرگ برای محیط هایی که نمی توان فرش استاندارد استفاده کرد :

در سال های اخیر هنرمندان و صنعت گران عرصه ی تولید فرش ماشینی قادر به بافت فرش ماشینی در ابعاد بزرگ شده اند . فرش ماشینی سایز بزرگ برای مکان هایی استفاده می شود که نیاز به فرش غیر استاندارد دارد اینگونه که در آن محیط فرش استاندارد نمی توان انداخت ؛ مثل مساجد ، سالن های کنفرانس و اجتماعات ، کاخ ها ، منازل و ویلاهای بزرگ . در این مکان ها اغلب ستون های بسیاری برای نگه داشتن سقف استفاده شده یا محیط دارای زائده یا فرورفتگی است .

برای فرش کردن مکان های فوق الذکر یا باید از فرش هایی استفاده کنیم که ابعاد متفاوتی دارد ؛ مثل استفاده از فرش های ۱۲ و ۹ متر در کنار استفاده از قالیچه و ابعاد کوچکتر که در این صورت محیط شکل ظاهری زیبایی نخواهد داشت . راه دوم خرید فرش ماشینی سایز بزرگ یکپارچه است که این مورد را نمی توانید داخل مغازه ها و فروشگاه های فرش ماشینی خرید کنید بلکه این هنری است که انحصارا فقط چند واحد تولیدی فرش ماشینی قادر به انجام آن هستند . شرکت فرش روز کاشان با داشتن مجموعه ای از طراحان و بافندگان ماهر در زمینه بافت فرش ماشینی در ابعاد بزرگ تبهر دارد ، زیرا که بافت و نصب فرش ماشینی بزرگ نیازمند اندازه گیری دقیق و بافت بسیار دقیقتر است . شرکت فرش روز کاشان شما را برای خرید فرش های سایز بزرگ یاری خواهد کرد و تمام مراحا اندازه گیری تا نصب را به بهترین شکا انجام خواهد داد . فرش سایز بزرگ شامل فرش گرد سایز بزرگ و فرش ماشینی هشت ضلعی نیز می گردد . 

نکات در انتخاب رنگبندی فرش با مبلمان در دکوراسیون :

از دیگر موارد مهم در انتخاب فرش برای دکوراسیون زیبا ، انتخاب فرش با رنگبندی مناسب می باشد که برای انتخاب فرش با رنگ مناسب ، بهتر است که فرش مورد انتخاب ما دارای رنگی تیره تر نسبت به رنگ دکوراسیون و رنگ مبل های منزل داشته باشد . اگر شما برای دکوراسیون منزل خود قصد دارید از دو رنگ برای مبلمان و فرش استفاده کنید باز هم باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که فرش مورد انتخاب شما باید دارای رنگی تیره تری نسب به مبلمان باشد که در ادامه نیز به انتخاب تناسب رنگ فرش و مبل می پردازیم.

رنگ مناسب فرش برای مبل بنفش رنگ :

رنگ بنفش در مبل دارای زیبایی فوق العاده ای بوده و رنگی سلطنتی در رنگبندی مبل ها می باشد. برای انتخاب رنگ فرش مناسب در دکوراسیون و داشتن ست رنگ فرش و مبل که در این توضیح دارای مبل های بنفش رنگ هستیم ، می توان از دو رنگ اصلی یاسی و کرم استفاده کرد که البته فرش نیز باید دارای طرحی ساده باشد که بتواند زیبایی مورد نظر شما را به دکوراسیون خانه نمایش بدهد. پس نتیجه میگیریم برای مبلمان رنگ بنفش بهتر است از فرش طرح ساده با دو رنگبندی کرم و یاسی استفاده شود.

رنگ مناسب فرش با مبل رنگ شاد :

در انتخاب رنگ فرش مناسب برای مبلمان با رنگبندی شاد ، ما باید کوچک و یا بزرگ بودن محیط خانه را مورد نظر قرار می دهیم. درصورتی که بخواهیم فرش مناسب برای خانه کوچک و مبلمان رنگ شاد را انتخاب کنیم ، بهترین گزینه برای ما انتخاب فرشی با رنگ روشن ، مثل خاکستری روشن خواهد بود که در این رنگبندی فرش علاوه بر اینکه محیط به صورت بازتر و بزرگتر دیده میشود ، باعث میگردد دکوراسیون خانه نیز زیبایی فوق العاده ای را به خود بگیرد.

در صورتی که بخواهیم فرش مناسب برای خانه بزرگ با مبلمان رنگ شاد را انتخاب کنیم و خانه مورد نظر دارای نور مناسب و دیوار هایی با رنگ سفید باشد ، بهترین انتخاب برای ما رنگی خواهد بود که در مبل ها به کار رفته شده باشد و یا رنگ مکملی که در مبلها استفاده شده است نیز انتخابی بسیار عالی برای رنگ فرش و داشتن دکوراسیونی زیبا خواهد بود.

رنگ مناسب فرش برای مبل سبز و زرد رنگ :

برای مبل سبز و زرد رنگ فرشی که داری رنگی خنثی می باشد بهترین انتخاب خواهد بود که از جمله رنگ های خنثی برای فرش رنگ بژ ، بلوطی و همچنین کرم می باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که بهتر است فرشی که انتخاب می کنید دارای طرحی ساده نیز باشد.

ادامه مطلب 0 نظرات

طراحی سایت
طراحی شده توسط کانون آگهی و تبلیغات سپندار